האקדמיה להורים של הדרך אל האושר - העמותה לשגשוג ובטחון במזהת
חפש

ילדה בת 9 חסרת אחריות

הבעיה או השאלה של ההורה

הילדה הגדולה שלנו, אושרית, כבר בת 9 והתחילה להישאר בבית לבד עם אחיה הצעיר יותר.

 

לאחרונה אושרית מגלה חוסר אחריות שמתבטא במספר מקרים, כגון:

 

בדירה החדשה (אנחנו גרים בקומה 3), מצאתי את אושרית מתכופפת מעבר לחלון כדי לדבר עם חברה. כעסנו עליה, אך היא המשיכה בשלה.

 

במקרה אחר אושרית השאירה את הגז במטבח פתוח...

 

ולפני מספר ימים היא יצאה לשחק בחצר עם חברות והשאירה את אחיה הקטן לבד בבית ואת דלת הדירה פתוחה.

 

אושרית ביקשה השנה לחזור הביתה מבית הספר הביתה ולא ללכת לצהרון. שקלנו לאפשר לה את זה, אולם כעת בעקבות שרשרת המקרים, הודענו לה שנרשום אותה לצהרון בניגוד לרצונה, ובלבד שלא תישאר בבית לבד עד שנחזור מהעבודה כי היא מגלה חוסר אחריות.

 

מומחה של האקדמיה להורים משיב

אימא של אושרית שלום,

 

מה שאושרית צריכה זה הדרכה והכוונה.


אם את תתחילי תפקיד חדש בעבודה שלך בתחום שאת לא מכירה, אז ישבו איתך במשך כמה שעות או כמה ימים, יתנו לך חומר לימודי, יבחנו אותך, יתקנו אותך מצד אחד ומנגד ישבחו אותך על כל דבר שאת כן מצליחה לעשות באופן תקין בתפקידך החדש. איש לא יצפה ממך לבצע בשלמות את המשימות של תפקידך חדש מבלי שקיבלת הדרכה, הכוונה, אימון וגם "כל הכבוד" על הצלחות.


הדבר נכון גם לגבי אושרית שלך.

 

היא "לפתע" גדלה ואתם מצפים שהיא תיקח אחריות של ילדה גדולה וזה בהחלט נכון. אולם אושרית מעולם לא עברה "קורס ילדות גדולות ואחראיות"...


לכעוס עליה לא יעזור, בדיוק כפי שאם יפילו עליך את התפקיד החדש בעבודה בלי הדרכה – אז עם כל הרצון הטוב לא תוכלי לעשות אותו היטב וגם אם יצעקו עליך – זה עדיין לא יתן לך את הידע הדרוש.


צריך ללמד את אושרית להכין חביתה - להסביר לה על גז הבישול, תפקידו, איך החיים קלים כאשר יש לנו אותו בבית אבל גם על הסכנות הטמונות במקרים שבו מישהו לא יודע לטפל בו בצורה נכונה.

  
בנוגע למקרה של החברה והחלון – לפעמים דחף של רגע יכול לגרום לסבל וצער מתמשכים. במסגרת ההדרכה יש להסביר לאושרית את המשפט הזה ביחד עם דוגמאות אמיתיות מהחיים שלה. כאשר היא תבחין בהשלכות המסוכנות - היא לא תישען שנית מחוץ לחלון.

 

אולם במקום לכעוס עליה או לאסור עליה, פתרון הרבה יותר טוב הוא לבחון איתה ביחד חלופות להשגת המטרה שלה (לדבר עם החברה), מבלי להיחשף לסכנות הנלוות להישענות מעבר לחלון.

 

באופן דומה יש להדריך אותה איך כן עושים דברים ואיך לא נכון לעשות אותם ואת ההשלכות של כל פעולה נכונה ושל כל פעולה לא נכונה בכל תחום או משימה שתרצו שהיא תבצע כילדה בוגרת ואחראית.

 

פשוט ללמד אותה בהמון סבלנות כל תפקיד וכל משימה חדשה, וכאשר היא מפשלת - לא "להיכנס בה", אלא להוסיף עוד הדרכה והכוונה על אותו מקרה ספציפי.


יש לכם ילדה נהדרת שמעדיפה לטפל באחיה הקטן ולהיות עצמאית במקום לבזבז לכם כסף על צהרון. מומלץ מאוד לשבח אותה על כוונותיה הטובות - רצון להכין חביתה לבד, חברותיות, רצון לעצמאות ועוד ועוד. אילו רצונות נהדרים של ילדה שרוצה להיות גדולה ואחראית אבל טרם קיבלה את הידע והכלים כיצד לעשות זאת.


אושרית, כמו כל ילד או ילדה צריכה, כלים והדרכה. ואת כאימא תזכרי תמיד את הכלל להורים בחינוך ובגידול הילדים:

 

תדריך - אל תדרוך.

 

כלומר יש להעניק לילד הכוונה - ולא למעוך אותו בדרך עם כעסים, עונשים, צעקות ועוד רעות חולות.

 

שיעורי האקדמיה להורים בהם ניתן לקבל ידע מקיף על נושא זה

  • שיעור מספר 5
  • שיעור מספר 6
  • שיעור מספר 29

 

תגיות: אחריות | גידול ילדים | הדרכת ילדים | צהרון | אחים

 

קבל את כל התשובות חינם לאימייל שלך!

על מנת לקבל את התשובות המומחים שלנו מדי שבוע לאימייל -

מלא את פרטיך כעת ולחץ 'אני מעוניין. שילחו לי שאלות ותשובות!'

 

 

המומחים של האקדמיה להורים עוברים הכשרה מקיפה בכלים מעשיים לפתרון בעיות בעזרת ערכים, היגיון ותקשורת חיובית והם נבחרים בקפידה רק לאחר שהראו תוצאות אמיתיות עם עדויות להצלחתם. המשיב אינו פסיכולוג או בעל השכלה פורמאלית אחרת לטיפול או ייעוץ, ואין באמור לעיל משום מתן ייעוץ או הדרכה ו/או כדי להחליף ייעוץ כאמור, אלא דעתו של הכותב בלבד. יישום האמור לעיל ו/או כל חלק ממנו יעשה על דעתו ועל אחריותו המלאה של הקורא והעמותה אושר – התנועה לקידום ערכים וכישורי חיים בישראל ו/או מי מטעמה לא ישאו בכל אחריות מכל מין וסוג בקשר לכך. העמותה אושר – התנועה לקידום ערכים וכישורי חיים בישראל מפעילה בהתנדבות את האקדמיה להורים בכל רחבי הארץ והנך מוזמנ/ת לבקר חינם באחד מסניפי האקדמיה באזור מגוריך ו/או להזמין ייעוץ משפחתי חינם מצוות האקדמיה להורים.
שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'ילדה בת 9 שתף עם החברים בטוויטר את 'ילדה בת 9