האקדמיה להורים של הדרך אל האושר - העמותה לשגשוג ובטחון במזהת
חפש

מהפכה בחינוך על-פי הנשיא שמעון פרס

קטעים מתוך דבריו של שמעון פרס על חינוך (אפריל 2013) מראיון עם גיא רולניק ל TheMarker:

 

"כל שיטת החינוך היא אידיוטית. אני לא רוצה להעליב, ואני לא אומר את זה מתוך זלזול. קודם כל הפכו את החינוך לעינוי, במקום לעשות את החינוך תענוג. שולחים לכיתה מורה זקן שרוצה להביא את הסיפור של דוד ובת שבע, והילדים חושבים 'Fuck It, תעשה סרט קצר ושהחבר'ה ייהנו'.

 

אבל עם שיטות התקשורת החדשות, אתה יכול ליצור דמוקרטיזציה של החינוך. אתה יכול להקים ענן מחשוב שאוסף את ההרצאות הכי טובות בעולם, ואתה יכול לשלוח אותן לכל בית. לא צריך מחשב כדי לקלוט את זה, מספיק טאבלט. הטאבלט עולה כיום 100 דולר, ראיתי שהסינים נכנסו לתעשייה הזו, ואני אומר שהמחיר יירד ל–50 דולר. אם תרצה לחבר לענן הזה מיליון ילדים, זה יעלה לך 50 מיליון דולר, זה כלום."
 

"אסור להפסיק ללמוד. חלוקת הלימודים מיושנת, מפני שהמדע השתנה. אחת הבעיות בבית ספר היא המתח בין המורה לתלמיד.

 

לפעמים התלמיד יודע יותר מהמורה: המורה סיים את לימודיו לפני שלוש שנים, לתלמיד יש סמארטפון והוא יודע הכל כל רגע. זה מרגיז את המורים והם נותנים להם ציונים רעים. זה סקנדל. במקום לעודד, הם מעיקים.

 

אפשר לשנות את המצב הזה. אני לא צריך תקציבים, ואמרתי את זה לנתניהו: אני לא מבקש ממך שום דבר, רק תן לי לעבוד."


"אנחנו זקוקים לבית הספר מכיוון שהדיאלוג בין המורה לתלמיד מפרה. לכן חלק יעשה ככה וחלק יעשה ככה.

 

זה מה שנקרא בעיניי דמוקרטיזציה של החינוך: לעשות את החינוך שווה לכל נפש ועם מינימום לימודים באוניברסיטה, מינימום. לדעתי, האוניברסיטאות צריכות לעסוק יותר במחקר ופחות בהוראה."
 
"בוא נדבר על תעסוקה. קודם כל, צריך לתת לצעירים לעבוד. פעם מנעו מהצעירים לעבוד כי בתי החרושת היו חשוכים ומלוכלכים, והעבודה היתה פיסית וקשה. היום מקום עבודה הוא מלון חמישה כוכבים. אני אומר - תנו לתלמידי י"א־י"ב לעבוד שעתיים ביום. הם ילמדו בחברה לא פחות מאשר באוניברסיטה. מקום העבודה ירוויח דם צעיר, ולהם תהיה הכנסה קטנה."

 

מה את חושבת?

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'מהפכה בחינוך עʺפ הנשיא שמעון פרס שתף עם החברים בטוויטר את 'מהפכה בחינוך עʺפ הנשיא שמעון פרס